view of the church inside with pews, altar

Parish Staff


        

                         zdjecie ks. Waldemara Matusiaka                                zdjecie ks. Pawla Marka

                                  Rev. Waldemar Matusiak - Pastor                                    Rev. Pawel Marek - AssociatePastor

   =====================================================       

    Former Pastors and Associate Pastors

       Pastors:

  1. Fr. Zbigniew Olbryś                       -           10.09.1983 - 10.10.1989
  2. Fr. Jan Rudzewicz                          -           10.09.1989 - 13.09.1992
  3. Fr. Stanisław Kuczaik                    -           14.09.1992 - 14.10.2001
  4. Fr. Stanisław Rakiej                       -           14.10.2001 – 22.08.2010
  5. Fr. Adam Bobola                              -        29.08.2010 - 12.09.2019
  6. Fr. Adam Slominski (Administrator) -       12.09.2019 - 1.X.2020
  7. Fr. Waldemar Matusiak                 -           1X.2020 -

     
    Associate Pastors:

Fr. Stanisław Parol                        -           01.12.1986 - 01.09.1987

Fr. Jerzy Frydrych                         -           01.09.1987 - 01.09.1990

Fr. Stanisław Kowalski                 -           01.09.1990 - 20.08.1993

Fr. Eugeniusz Bolda                      -           27.08.1992 - 22.09.1996

Fr. Andrzej Galant                         -           29.09.1996 - 15.09.1997

Fr. Zbigniew OLBRYŚ                  -           21.09.1997 - 5.09.1999  

Fr. Jan Karpowicz                          -           12.09.1999 - 12.08.2002

Fr.  Robert Laciuga                        -           12.09.2002 – 3.08.2003

Fr. Mirosław Frankowski             -           14.09.2003 - 5.09.2007

Fr. Piotr Nowacki                            -           5.11.2007 – 25.07.2010

Fr. Lesław Prebendowski              -           23.07.2010– 10.08.2014

Fr. Michał Skiba                              -           16.08.2014 – 28.06.2015

Fr. Tomasz Dzida                            -           11.08.2015 – 5.09.2016

Fr. Paweł Melczewski                     -           6.10.2016 – 7.08.2017

Fr. Adam Słomiński                        -           29.08.2017 -  12.09.2019

Fr. Pawel Marek                              -            19.IX.2019 -

 

 

​Lay Employees

Ivona Iacobucci - Parish Secretary/Bookkeeper

Maria Jamont-Bubien - Parish Organist